Twee afvalzakken per jaar

Deze week hebben wij onze eerste afvalzak van dit jaar aan straat gezet. Dat betekent dat we met ons gezin van vier personen dus slechts twee afvalzakken per jaar produceren!

In één afvalzak kan 60 liter, dus per jaar hebben wij 120 liter aan afval.
Een afvalzak van 60 liter weegt gemiddeld 10 kilogram, jaarlijks hebben wij 20 kilogram aan restafval, dat is dus 5 kilogram per persoon.

(enkel voor donateurs)

Het afval wordt in België opgehaald in vuilniszakken, in Nederland in containers die een inhoud hebben van 120-140 liter, dat komt dus overeen met 2 vuilniszakken.
In België wordt er jaarlijks 524 kilogram afval per persoon geproduceerd en in Nederland is dat 535 kilogram. In België is daarvan 150 kg restafval en in Nederland 228 kg.
Onze rest-afval productie is daarbij vergeleken slechts 3% in verhouding tot België en 2% in verhouding tot Nederland!

Zero waste geen prioriteit
Onze eco-lifestyle kenmerkt zich door dat wij op alle vlakken zo ecologisch mogelijk proberen te leven. Zowel wat betreft elektriciteit, water, verwarming, voeding, afval, vervoer, reizen, kleding, verzorging, schoonmaken, computer en financiën.
nowaste
Dat geeft ons uitdagingen, omdat deze aspecten niet altijd goed combineren. Dan moet je bepalen welke voorwaarden prioriteit hebben.
Wij eten bio, vegan, suikervrij en willen ook zo min mogelijk afval. Maar we vinden gezonde voeding belangrijker dan het afvalaspect. Dus zero-waste (geheel geen afval) heeft voor ons geen priotiteit en daarom zullen we gezonde maar af en toe wel verpakte voedingsmiddelen kopen. Zoals ook blijkt uit onderstaand voorbeeld.

Als suikervrije vegans eten we nooit ijs, want daar zit vaak melk en altijd suiker in. Maar ons zoontje wil natuurlijk ook wel eens graag een ijsje eten. Dus op een warme zomerdag had ik bevroren framboosjes gekocht om zo thuis in de blender suikervrij ijs voor hem te maken.
Frambozen
Ik kom vrolijk thuis omdat ik hem kan verrassen en geef hem het doosje framboosjes. Maar in plaats van blijdschap, krijg ik de verwijtende opmerking van mijn driejarige zoon te horen:

“Maar mama, dat zit in plastic, dat mag niet!”

Minder afval kopen
Hoe realiseren wij als gezin van vier personen nu slechts twee afvalzakken per jaar?
De eerste stap is gewoon minder afval kopen.

Voeding
Tas mee bij boodschappen doen en dus nooit plastic tasjes aannemen

Groenten en fruit kopen we onverpakt

DSCN1032_1Aankoop in grootverpakking of eigen papieren zakken:
– rijst, couscous, pasta, gierst, boekweit, quinoa, amaranth
– meel, muesli, noten, zaden & pitten, rozijen en vijgen
– linzen, kikkererwten, bonen

We maken zelf:
Tahin (sesampasta)
Gomasio (smaakmaker op basis van sesam en zout)

Drank:
– We drinken enkel water, thee en zelfgemaakte notenmelk
– Wijn en bier voor visite kopen we in statiegeld-flessen

thermosOnderweg:
thermosfles met thee
hervulbare fles met water
– lunch in broodtrommel of herbruikbare lunchzak

compostbakGroen-afval
Ons groenafval composteren we in onze eigen tuin

Papier
– Geen krant, abonnementen en sticker op brievenbus tegen reclamefolders & weekkrant (ook afgemeld voor gratis abonnementen zoals wegenwacht, bank, etc)
– De ongebruikte achterkant van ontvangen brieven hergebruiken we als print-papier
– Ontvangen enveloppen hergebruiken we als boodschappenlijstjes
1Eco_12afval_neeneeshampoo-vrijVerzorging
– We gebruiken wasbare luiers voor onze kindjes
– Ik maak zelf onze tandpasta, parfum & aftershave
– We gebruiken geen shampoo, geen zeep en ook geen andere verzorgingsproducten
– Voor de maandelijkse hygiëne gebruik ik wasbaar maandverband
– We gebruiken katoenen zakdoeken
wasmiddelen
Schoonmaken
Ik maak zelf onze schoonmaakmiddelen.

Plastic
We vermijden plastic producten, verpakking en speelgoed.

Overige tips
– Onze kat doet zijn behoeften gewoon in de tuin waardoor we geen enorme hoeveelheden kattenbakvulling als afval hebben
– We maken zelf kaarsen van kaarsrestjes, zo besparen we afval en geld

Mini-containerpark in de garage
De tweede stap is afval goed scheiden waardoor er minder afval in de afvalzak belandt. Om ons afval goed te scheiden lijkt onze garage lijkt op een mini-containerpark. We hebben tien verschillende dozen en zakken om ons afval op de volgende wijze te sorteren:

1. oud-papier
2. glaswerk
3. drankkartons (tetra-pakken)
4. groen-afval – biologisch afbreekbare plastics die in ons compostvat niet verteren
5. restafval – wordt gemiddeld eens per twee maanden aan straat gezet
6. plastic flessen – vooral van azijn als schoonmaakmiddel en wasverzachter
7. plastic folies
8. metaal – voornamelijk deksels
9. oude kleding en stukken stof
10. overig – aparte inzameling op containerpark (piepschuim, restjes olie, batterijen, etc)

waste-of-timewaste-of-time

 

Ben jij nu geïnspireerd om
ook afval te besparen?

NO TIME TO WASTE!

 

Lees meer over afvalbesparing:
Afval-dilemma
“Kleuter verbiedt zwerfvuil”
throw-away-no-away
Tips afvalbesparing: voeding
Boodschappenlijst
Notenmelk maken
Denk globaal, eet lokaal
Onderweg lekker duurzaam
Kraanwater

Tips afvalbesparing: verzorging
Zelf shampoo maken
Shampoo vrij!
Zelf tandpasta maken
De mond vol van tandpasta
Composteerbare tandenborstel
Wasbare luiers
Schoon zonder zeep
Verzorging: zonder is gezonder

Tips afvalbesparing: schoonmaken
Wasmiddel maken
Wasmiddel gekleurde was
Afwasmiddel maken
Composteerbare afwasspons en schoonmaakdoekjes
Toiletpapier zonder plastic
Katoenen zakdoeken

Tips afvalbesparing: zelf maken
Zelf kweekpotjes maken
Kaars maken van sinaasappel
Zelf kaarsen maken


Tips afvalbesparing: kinderen
Consuminderen met kinderen
Duurzaam speelgoed
Dilemma: 2ehands of eco-speelgoed?
Zelf speelklei maken
Druipklei


Vind je deze blog inspirerend?
Steun onze vereniging, word donateur en geniet van de voordelen!


Mijn nieuwe blogs over onze eco-lifestyle in je mailbox?
Schrijf je dan in op de Nieuwsbrief.


Of neem een kijkje in mijn Webwinkel of Boekenwinkel waarmee je onze vereniging ondersteunt zonder dat het jou extra geld kost.


27 thoughts on “Twee afvalzakken per jaar

 1. Lies Daenekindt

  Schitterend! Meteen weer een uitdaging om het nog beter te doen.

  Wat doe je met oude kledij en stukken stof Evelien? Bij ons in het containerpark staat een container voor herbruikbare kledij. De rest moet bij brandafval. Probleem is dat de wet eist dat alles wat in een vuilniszak kan, ook in een vuilniszak moet. Lees: versleten kledij moet in de vuilniszak.

  Benieuwd hoe het bij jullie gaat?

  Groeten Lies

  1. GreenEvelien Bericht auteur

   @Lies Daenekindt: Wat we met oude kledij doen? Gewoon dragen, want wij dragen enkel tweedehands kleding 😉
   Maar als die kapot gaat doen we het in een kledingcontainer, want dat wordt “vervezeld” tot losse vezels en daarvan wordt isolatiemateriaal en vulmateriaal voor matrassen, meubilair en dekens gemaakt.

 2. tabitha

  Knap zeg. Ik probeer minder afval te hebben door sommige dingen ook groot in te kopen. Ik heb altijd een tas mee naar de winkel en een klein opvrouwbaar tasje voor het geval dat. Groenafval wordt hier helaas niet apart opgehaald en ik woon in een flat, dus kan geen compostbak maken.

  Ik moest erg lachen om de opmerking van je zoontje. Zie het helemaal voor me.

 3. leintjecherubijntje

  Wij kunnen hier kiezen uit plastic, papier en restafval, helaas geen aparte groeninzameling en ook geen tuin. Wat we wel kunnen, omdat we in een binnenstadgebied wonen, is een fietskoerier bellen voor het tuin/balkonafval, leuk initiatief. Maar niet voor je gewone groenafval helaas (hoewel ik dat er natuurlijk stiekem onder zou kunnen stoppen).

  Mooi dat jullie het zo uitgebreid doorvoeren. Ga me er ook nog eens in verdiepen en verbeterpuntjes aanpakken. Helaas niet een grote schuur om een mini inzamelstation aan te leggen :). Hoewel onze plaatselijke wel heel uitgebreid is gelukkig, dus af en toe rijden we daar heen met de grote verzamelbubs die zich dan toch langzaam heeft opgehoopt in de schuur en zoeken het dan ter plekke netjes uit. (mmm.. als er een grote verzamelbubs kan ontstaan in de schuur, kan ik misschien ook wel aparte bakken neerzetten eerst… hihi, eerste verbeterpuntje ontdekt :)).

  Dat van die tetrapakken hoor je wel vaker, maar waar laat je die uiteindelijk dan precies? Het is geen papier, het is geen plastic, het is een soort mix. Ik zou niet weten in welke afvalbak dat uiteindelijk dan wel moet….? Maar zou het wel de moeite waard vinden om te scheiden.

  1. GreenEvelien Bericht auteur

   @leintjecherubijntje: In België worden tetrapakken apart ingezameld. In Vlaanderen hadden we naast de rest-afvalzak ook een pmd-zak voor plastic-metaal-drinkkarton. Hier in Wallonie wordt “pmd” niet aan huis opgehaald, maar wel apart ingezameld op het containerpark. Dus wij hebben een doos voor plastic flessen (enkel van azijn wat we gebruiken als wasverzachter en schoonmaakmiddel), een doos voor metaal (bestaat bij ons uit metalen deksels van glazen potjes en blikjes van de kokosmelk) en een zak voor drankkartons/tetrapakken die bij ons enkel van de tomatenpuree zijn.

 4. Didier

  Geen tuin voor composthoop, bekijk dan eens de wormenbak.
  Groen afval erin, vloeibare meststof voor planten eruit.

  Mooie en propere oplossing voor zelfs het kleinste appartementje.

 5. Ierdwyfke

  Super!
  Vergelijkbaar doen we hier.
  2-4 zakken restafval per jaar.
  Het is een sport geworden voor ons.
  Niet alleen het afval scheiden maar ook het bezuinigen op gas/water/elektra.

  Zet en zeg het voort!!!

 6. alice

  Hallo,
  Kan je doorgeven waazr je heel grote papier zakken granen, rijst, quinoa, havermout enzo kan bestellen aub?

  Alvast bedankt
  Alice

 7. Fabri

  Beste Evelien, hoe maak je daar tijd voor vrij naast jullie werk om al die dingen te doen?
  En ik ben benieuwd hoe jullie je kat in je eigen tuin houden? ( ik wil niet dat de kat bij de buren zijn behoefte doet.

  1. GreenEvelien Bericht auteur

   @Fabri: Wij werken allebei maar twee dagen in de week, omdat we zo zuinig leven, hoeven we maar twee dagen in de week te werken. Zo is er lekker altijd iemand thuis bij de kindjes, hebben we tijd om iedere dag heerlijk te koken en te genieten van het leven.
   Wij hebben een grote tuin van 3500m2, maar die is niet afgebakend, dus onze kat kan alle kanten op. Het grootste gedeelte van onze tuin is omringd door weiden of braakliggend terrein, maar een klein deel grenst aan de tuin van de buren (zie “Vive la Wallonie”. Soms loopt hij dus ook wel eens bij de buren of overburen maar die hebben ook grote tuinen en vinden dat geen probleem, want hier lopen alle katten vrij te struinen.

 8. heleen van der Sanden

  Beste Evelien, complimenten voor alles wat je doet, je bent een inspirerend voorbeeld! Het tijdschrift Genoeg laat graag zien dat wat mensen zoals jij doen wel degelijk verschil maakt! Omdat ons tijdschrift net uit is en we niet willen wachten tot het volgende nummer hebben we je bericht over afval op genoeg.nl gezet: http://www.genoeg.nl/nieuws/consuminderen/gezin-met-twee-afvalzakken-per-jaar
  Hartelijke groet, Heleen van der Sanden, hoofdredacteur Genoeg

 9. Evelien F

  Knap werk! Ik sorteer ook heel wat afval, papier dient om de kachel in de winter aan te maken, plastic flessen gebruik ik als bloempotjes en mini-serres voor mijn plantgoed in de lente, lappen stof dienen als vodden om op te kuisen of voor de kinderen om te knutselen of als vulling om zelf kussentjes te naaien, blikjes worden gebruikt als voeder- en drinkbakjes voor onze konijnen en in de zandbak als vormpjes (zonder scherpe randen uiteraard!). Wij hebben geen plastic compostbakken, maar ik heb er zelf een gemaakt met takken die op elkaar gestapeld worden in een vierkante vorm, er kan zo altijd lucht aan het afval voor de vertering ervan. Er blijft nog wel een hele hoop afval over dat we jammer genoeg niet kunnen sorteren want containerparken kennen ze hier niet. Het is wel nog steeds een droom van mij om er een op te richten maar daar heb je startkapitaal voor nodig (wat we niet hebben). Wat ik me bij ons moeilijk kan voorstellen is het suikervrij en vegan eten. Ik ben zo een zoetebekje. Hoe doen jullie dat? Echt mijn pet af voor jullie. Heb ik echt bewondering voor!
  Groetjes, Evelien F

 10. Nele

  Waarom koop je bevroren (extra electriciteit) frambozen in een plastieken bakje? In onze groententuin (slechts enkele meters groot) staan frambozenstruiken die nu volop rijp zijn. Wij (kids en ik) gaan elke dag een bakje frambozen plukken. De aardbeien zijn ongeveer gedaan en de braambessen moeten nog rijpen. Zo is er op elk moment wel een bes (gratis) voorhanden. Groetjes

 11. Ariane

  Beste Evelien, 
  ik vind het echt heel knap hoe jullie dat doen met het scheiden van afval!
  Maar ik vroeg me af hoe jullie het eten van de kat regelen want een kat eet toch alleen maar vlees?
  Groetjes

 12. Samantha

  Soms las ik wel eens een blogje van je, maar nooit vanaf het begin gelezen. Daar ben ik vanochtend mee begonnen. Met 1 woord super! Kan ik nog heel veel van leren en ik ga er zeker wat mee doen. Ik ben inmiddels al begonnen met plastic scheiden (moet ergens beginnen). Papier etc. hebben wij een aparte bak voor.

  Ik durf bijna niet te zeggen hoeveel vuilniszakken wij hebben. Per week minstens wat jij in een jaar hebt. *schaam*

  Schrijf lekker door je inspireert!

 13. Fré

  Hoi Evelien

  Wat doen jullie met de bioplastics? (4. groen-afval – biologisch afbreekbare plastics die in ons compostvat niet verteren)

  Bedankt

 14. Lara

  Blog entry is al van een tijdje terug maar hoop dat je dit ziet.

  Wat ik me afvraag: plastic, wat om heel veel etenswaren zit, als dat bij het plastic afval wordt ingeleverd voor recycling, dan is dat toch ook helemaal niet zo slecht voor het milieu? Uiteraard is refuse beter dan reuse of recycling maar ik kan me zo voorstellen dat bijvoorbeeld kattenvoer, maar ook andere waren, gemakkelijker in plastic dan in papier te verkrijgen is en je dus meer moeite moet doen om ze te krijgen. Hoe maak jij die afweging daarin?

  1. GreenEvelien Bericht auteur

   @Lara: We proberen plastic uiteraard zo veel mogelijk te vermijden en als je grootverpakkingen koopt, scheelt dat echt héél veel!
   Kattenbrokjes kopen we gewoon in papieren zakken.
   Soms kunnen we er echt niet onder uit en kopen we dus helaas wel eens iets met een plastic folie. Deze kunnen we zoals in de blog beschreven staat, apart inzamelen op ons containerpark.
   Maar uiteraard proberen we zoveel mogelijk alle plastic te vermijden!!

 15. Pingback: We Need To Talk: Lauren Singer On Creating No Waste For Over Two Years (video) | - Dutch Am@zing News -

Laat een reactie achter

Graag enkel reageren op de inhoud van deze blog.

Wil je eerst de bovenstaande reacties lezen, misschien is je vraag al gesteld en beantwoord.

Heb je een persoonlijke vraag, ga dan naar Eco-advies.

Reacties met links naar commerciele producten of diensten worden niet toegelaten.

Je reactie is niet gelijk zichtbaar, omdat deze goedgekeurd dient te worden.

Reacties kunnen worden ingekort.

Je mag kritisch zijn, maar reacties die niet respectvol zijn, worden niet toegelaten.Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Verplichte velden zijn gemarkeerd *


Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.