Kaars maken van sinaasappel

Bij kerst horen kaarsen.
Maar dilemma, want gewone kaarsen zijn van paraffine gemaakt, een aardolie-product, en we willen juist van onze petroleumverslaving af.
En nu het zo slecht met de bijen gaat, kunnen we maar beter niet hun bouwgrondstof afnemen en dus geen kaarsen van bijenwas branden.

Hoe dan toch kaarsjes met kerst?
DSCN2770_klein
Je kan heel simpel zelf kaarsen maken van een sinaasappel en olie.
In het onderstaande filmpje zie je hoe:


Je kan hiervoor gewoon olie gebruiken die je in huis hebt, bijvoorbeeld zonnebloem- of olijfolie.
Het is belangrijk dat je de “lont” goed overgiet met olie en hem even in de olie onderdompelt. Plus dan nog even wachten (vandaar dat die jongen in het filmpje een boek gaat lezen) zodat de de lont de olie goed opzuigt voordat je de kaars aansteekt.
DSCN2766_kleiner

Uiteraard kun je op deze manier ook kaarsen maken van mandarijnen, citroenen en grapefruits.

In het filmpje doen ze een deksel op de kaars, maar dat hoeft dus niet, want zonder deksel heb je meer licht van het kaarsje.
Of je kunt hele creatieve deksels maken:

kaars-ster kaars-hartjes

Geweldig dat je zo je fruitafval kunt hergebruiken.
En bijkomend voordeel van deze kaarsjes is dat ze een heerlijke sinaasappelgeur verspreiden!

Ik wens jullie allemaal een lichtgevend en geurend Yulefeest!

Lees ook over licht:
Lampen voor als we met stroompanne kampen
Ik zie het licht
Zelf kaarsen maken


Lees ook over zelf maken:
Zelf kweekpotjes maken
Zelf speelklei maken
Druipklei
Lijm maken
Zelf papier maken


Vind je deze blog inspirerend?
Steun onze vereniging, word donateur en geniet van de voordelen!


Mijn nieuwe blogs over onze eco-lifestyle in je mailbox?
Schrijf je dan in op de Nieuwsbrief.


Of neem een kijkje in mijn Webwinkel of Boekenwinkel waarmee je onze vereniging ondersteunt zonder dat het jou extra geld kost.


24 thoughts on “Kaars maken van sinaasappel

  1. Maaike Mussche

   Je kan ook lontjes maken van watten : je neemt een plukje watten en trekt het een beetje uit elkaar tot een fijn plat cirkeltje. Dan plooi je de randen omhoog en draait ze tot een draadje tussen duim en wijsvinger. Het geheel heeft dan een soort druppelvorm. En dan duw je de onderkant van de ‘druppel’ plat zodat je een sooor voetje krijgt en het ‘draadje’ naar boven wijst. Dit kan je in de met olie gevulde sinaasappel zetten of gewoon in een klein kommetje.

    1. GreenEvelien Bericht auteur

     @fonsdespons & @marc: Bij het verbranden van paraffine (gewone kaarsen) komen er de schadelijke stoffen vrij zoals het kankerverwekkende benzeen.
     En astma-patiënten worden afgeraden vaak paraffine kaarsen te branden!
     Dus mij lijken de dampen van een pure plantaardige olie veiliger dan van een bewerkt aardolie product zoals paraffine.

     1. Maaike Mussche

      Het is wetenschappelijk bewezen dat bij het verbranden van plantaardige (kaarsen van sojaolie) of dierlijke (kaarsen van bijenwas) olieën veel minder schadelijke stoffen vrijkomen dan bij het verbranden van parrafine. Maar het blijft een verbranding en bij een verbranding komen verbrandingsgassen (o.a. CO2) en roet vrij. Een blauwe vlam (gasfornuis) geeft weinig roet, een gele vlam (kaarsvlam) iets meer en een vlam met rook nog meer. Zorg er dus bij je kaarsen altijd voor dat de lont niet te lang is zodat het niet gaat roken en dat de vlam zo weinig mogelijk flakkert, want dat geeft ook meer roet.

 1. Josien van Boekel

  Heel leuk en sfeervol idee!
  Na twee dagen hoofdpijn van een gezellige kerstavond met veel gezellige parafinekaarsjes, ga ik dit zeker uitproberen. In plaats van de sinaasappel neem ik een kleine kallabas die ik dit jaar rijkelijk uit eigen tuin heb kunnen oogsten. Het citrusgeurtje zal ik missen maar daar staat tegenover dat er geen aardolie aan te pas hoeft te komen om de citrusvruchten naar ons land te vervoeren. Heeft iemand een tip voor het lontje?

 2. Pingback: blije sinaasappelkaars | in essentie

 3. Anja

  Wat een leuk idee! Ik heb het vanavond eens uitgeprobeerd en het werkt echt. Mijn kinderen vonden het heel bijzonder, en ik ga het zeker regelmatig gebruiken, zolang we sinaasappels eten ( dus niet in de zomer)

 4. Hetje

  Alternatief voor de sinaasappel:

  Haal uit een waxinelichtje het lontje incl. metalen houdertje, vul een waxinelichthoudertje met een beetje olijfolie, plaats het lontje er in en steek het aan. Vraag aan vrienden een paar waxinelichtjes, dan hoef je deze niet te kopen,het gaat in dit geval dus om het lontje met houdertje en je hebt je eigen kaarsje op olie.

  Overigens is dit een fantastische website, erg inspirerend!

 5. Pingback: Ecologisch vuur – Meanderen

 6. Chris De Ceuster

  Dit is nieuw voor mij.

  Wat ik wel al deed was : thee-lichtjes maken van appelsienschillen. Een halve-appelsien-schil mooi inknippen, en vervolgens een theelichtje erin zetten. Daar wat klimoptakjes tussen op de feesttafel, en het geheel is prachtig !

 7. Liesbeth

  Ha Evelien
  ik heb van sinaasappel en mandarijn deze kaarsen gemaakt maar de olie lekt door de schil heen. Onder de sinaasappels en mandarijnen ontstaan een plasjes zonnebloemolie.
  Weet je misschien hoe dit komt? En een tip om het te voorkomen?

  1. GreenEvelien Bericht auteur

   @Liesbeth: Manderijnen hebben inderdaad een dunne schil en het kan voorkomen dat na een paar dagen de schil begint te lekken.
   Voor sinaasappels raad ik je aan een soort te nemen met een dikke stevige schil.
   Je kan ook grapefruits (pompelmoes) gebruiken, deze hebben zeker een hele dikke schil.
   Succes!

Laat een reactie achter

Graag enkel reageren op de inhoud van deze blog.

Wil je eerst de bovenstaande reacties lezen, misschien is je vraag al gesteld en beantwoord.

Heb je een persoonlijke vraag, ga dan naar Eco-advies.

Reacties met links naar commerciele producten of diensten worden niet toegelaten.

Je reactie is niet gelijk zichtbaar, omdat deze goedgekeurd dient te worden.

Reacties kunnen worden ingekort.

Je mag kritisch zijn, maar reacties die niet respectvol zijn, worden niet toegelaten.Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Verplichte velden zijn gemarkeerd *


Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.